• 2020
  • Sie
  • 12

Wybór pomiędzy lokatą bankową, a kontem oszczędnościowym

Lokata czy konto

Lokata bankowa jest umową, którą zawiera się na konkretny termin i nie można jej zerwać w trakcie trwania. Konto oszczędnościowe z kolei to rachunek, na którym pieniądze pracują niezależnie czy klient będzie je trzymał tak długo jak obowiązuje konto czy jeśli pieniądze zostaną wypłacone przed czasem. Najczęściej powoduje to, że oprocentowanie takiego konta jest zmienne co może powodować niezbyt korzystne warunki dla klienta.

Wypłata pieniędzy z lokaty bankowej związana jest często z tym, że może nastąpić zwrot kapitału, co nie jest w ogóle korzystne dla użytkownika. Gdy dojdzie do wypłaty z konta oszczędnościowego nie dojdzie do utraty odsetek, a więc kapitał wraz z odsetkami zostanie wypłacony. Większość banków nie zagwarantuje tego, że kapitał pozostanie przy zerwanie lokaty, ale pojawiają się też coraz częściej propozycje instytucji finansowych, które proponują możliwość zwrotu kapitału w przypadku zerwania lokaty bankowej.

Klienci, którzy zamierzają dopłacać do rachunku, założonego w banku powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim możliwość prowadzenia konta oszczędnościowego, do którego bez problemu warto dopłacać po kilkadziesiąt, lub kilkaset złotych miesięcznie. Takiej możliwości nie daje natomiast lokata bankowa. Przy większej wpłacie, np. rzędu tysiąca złotych na konto oszczędnościowe zyskuje się wyższe oprocentowanie, które można uzyskać.

Najlepsze lokaty na rynku

W dzisiejszych czasach ilość lokat dostępnych na rynku jest tak duża, że niejeden klient może mieć bardzo duży problem z wyborem właściwej oferty bankowej. Najbardziej konkurencyjne i atrakcyjne dla klienta wydają się być lokaty dostępne bez wychodzenia z domu. Są to takie rozwiązania, które można załatwić przez internet. Bardzo znane i popularne banki, które umożliwiają wybór lokaty przez internet to mbank, Getin Bank czy PKO lub Idea Bank..

Oprocentowanie

Aby dobrze wyliczyć oprocentowanie, które naliczone zostanie do kapitału wpłaconego na lokatę lub konto oszczędnościowe należy wziąć pod uwagę okres na jaki zakładane są umowy bankowe. Najczęściej oprocentowanie wyliczone jest w skali roku, dlatego przy większej kwocie nie zawsze uzyskać można wyraźnej kwoty z odsetek. Ponadto od kwoty, która narosła naliczony jest 19 procentowy podatek, który jeszcze zmniejsza całkowity kapitał uzyskany przy założenia lokaty.

Różnice pomiędzy lokatą bankową, a kontem oszczędnościowym są dość wyraźne jednak łączy je wspólny mianownik- oszczędzanie środków zgromadzonych w sytuacjach, gdzie klient zamierza odłożyć jakąś sumę pieniędzy na przykład na czarną godzinę. Dużo jest więc lepiej oszczędzać na lokacie lub rachunku aniżeli odkładać pieniądze w domowym sejfie gdzie środki nie będą mogły przyrastać. Każdy klient musi jednak dokładnie ocenić czy woli umieścić pieniądze na dłuższy okres bez wypłacania ich czy jednak lepiej jest dla niego trzymać pieniądze i mieć opcję wcześniejszej wypłaty. To ważne z punktu widzenia późniejszego oprocentowania.

  • Posted by admin in 13:48:43 in